Mikołaj Dowgielewicz został przedstawicielem EBI w Brukseli

News
01 wrz 2015

Były wiceszef MSZ Mikołaj Dowgielewicz został przedstawicielem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przy Unii Europejskiej - poinformował we wtorek bank. Będzie się zajmował relacjami z instytucjami europejskimi.

Dowgielewicz, który od stycznia 2010 roku do kwietnia 2012 roku odpowiadał w resorcie spraw zagranicznych za sprawy europejskie, objął stanowisko dyrektora generalnego w przedstawicielstwie EBI w Brukseli.

"Ta nominacja odzwierciedla zwiększone zaangażowanie banku UE we wsparcie europejskiej gospodarki w ramach planu inwestycyjnego dla Europy (tzw. planu Junckera - PAP)" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes EBI Werner Hoyer.

Zwrócił uwagę na duże doświadczenie, a także szeroką sieć kontaktów, jakie w UE ma Dowgielewicz, co - jak zaznaczył Hoyer - jest cennym wkładem dla kierowanej przez niego instytucji.

Na stanowisku w EBI Dowgielewicz zastąpił Holendra Bena Knapena, który został senatorem w swoim kraju.

Przed powołaniem do EBI były wiceszef MSZ był przez ponad trzy lata wicegubernatorem Banku Rozwoju Rady Europy. Odpowiadał za kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Dowgielewicz od końca 2007 roku sprawował funkcję sekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej oraz sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej. W lipcu 2008 roku został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Był odpowiedzialny za całość przygotowań oraz przebieg pierwszej historycznej prezydencji Polski w Radzie UE. Było to bezprecedensowe wyzwanie dla całej administracji państwowej.

Od 2003 roku Mikołaj Dowgielewicz był doradcą przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa. Rok później objął stanowisko rzecznika prasowego Komisji Europejskiej ds. Stosunków Instytucjonalnych i Komunikacji Społecznej, był też członkiem gabinetu wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margot Wallstroem.

EBI jest bankiem UE, który udziela kredytów długoterminowych. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich Wspólnoty. Bank m.in. wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, działania zwiększające innowacyjność i spójność, czy te, które zmierzają do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.(PAP)

ŹRÓDŁO: Polska Agencja Prasowa