Management of the refugee crisis in the Middle East countries.

Conference
01 cze 2016

W dn. 1 czerwca 2016 r. w budynku Komisji Europejskiej w Brukseli, odbyło się spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Network PL pt:

'Management of the refugee crisis in the Middle East countries. Case study of the Al-Zaatari refugee camp for Syrian refugees in Mafraq, Jordan. Reality on the spot and challenges ahead'

Seminarium miało na celu przedstawienie strategii ochrony uchodźców realizowanej w krajach sąsiadujących z Syrią we współpracy z administracją rządowymi i organizacjami międzynarodowymi, takimi jak: UE, UNHCR i inne podmioty ONZ, a także organizacjami pozarządowymi.

Na przykładzie obozu dla  uchodźców syryjskich Al-Zaatari w północnojordańskim Mafraq, Małgorzata Pitura przedstawiła główne zasady funkcjonowania obozu, możliwości jakie daje, jak również jego wady oraz wyzwania zarówno dla kraju  przyjmującego, jak i społeczności międzynarodowej.

Prowadząca zaprezentowała również inicjatywy Unii Europejskiej, takie jak pierwszy w historii regionalny fundusz powierniczy Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys w Syrii (Fundusz Madad) powstały w celu wzmocnienia udziału UE w pomocy humanitarnej przeznaczonej dla krajów sąsiadujących z Syrią.
 

 

Malgorzata Anna Pitura – absolwentka stosunkow międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej w Lublinie oraz studiow podyplomowych z dziedziny praw człowieka Universite Saint-Louis w Brukseli. Od 2010 roku mieszka i pracuje w Brukseli, gdzie zaczynala kariera jako stazystka w Parlamencie Europejskim (biuro Posla do PE Andrzeja Grzyba), następnie zatrudniona była w Stalym Przedstwicielstwie RP przy UE, a od kwietnia 2013 pracuje w Komisji Europejskiej, Dyrekcji – Generalnej ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego (DG CONNECT), gdzie zajmuje się zarzadzniem grantami na badania naukowe w dziedzinie nowych technologii ICT (FET).
Jej pasje to podroze i polityka, szczególnie na Bliskim Wschodze, nauka jezyka arabskiego i poszukiwanie sposobow pomocy uchodźcom, tak w Europie, jak w państwach graniczących w Syria i Irakiem.